Vše o bydlení v době po koronavirové.

Vše o bydlení v době po koronavirové.

Doufáme, že jste Vy i Vaši blízcí přestáli koronavirovou krizi ve zdraví. Zatímco se život vrací do běžných kolejí, objevují se nejrůznější ekonomické hrozby. Záleží nám na tom, aby i Vaše finance byly v kondici, a neustále proto monitorujeme aktuální dění. Pokud i Vám tato složitá doba přinesla nějaké finanční komplikace, rádi Vám pomůžeme s jejich řešením. Jsme Vám kdykoli k dispozici.
Momentálně se řeší především vývoj na úvěrovém a nemovitostním trhu. Vybrali jsem pro Vás nejdůležitější informace.

Výhodnější hypotéky díky ČNB?

ČNB zmírnila regulaci pro poskytování úvěrů na bydlení – nyní je tedy možné financovat až 90 % hodnoty nemovitosti. Banky se ale zatím do zmírňování podmínek příliš nehrnou. Některé je dokonce zpřísnily. Máme přehled, u kterých bank jsou hypotéky nejdostupnější.

Refinancování s rozumem

Velké banky zatím nereagovaly ani na to, že ČNB třikrát po sobě snížila úrokové sazby. Úvěry příliš nezlevnily. Pokud narazíte na nabídku refinancování, která by se Vám zdála výhodnější, rádi ji pro Vás porovnám se stávajícím úvěrem i napříč trhem. S refinancováním doporučuji být nyní opatrný, líbivá úroková sazba ještě nevypovídá o celkové nákladnosti úvěru a dalších podmínkách, které mohou být méně výhodné než u stávající půjčky.

Odklad splátek

Stále je možné ze zákona využít odklad splátek u hypoték a řady dalších půjček. Pokud se kvůli koronaviru snížily Vaše příjmy, můžete odložit splácení do konce července nebo do konce října. Banku je o tom ale třeba vždy informovat.

Zrušení daně z nabytí nemovitostí od 12/2019

Vláda schválila zrušení 4% daně z nabytí nemovitostí, kterou platili kupující. Návrh ještě musí projít schvalovacím kolečkem parlament-senát-prezident. Pokud projde, daň bude odpuštěna i zpětně, a to od prosince 2019. Ti, kdo už daň zaplatili, mohou požádat o vrácení.

Zrušení daňových odpočtů od 12/2021

Vláda navrhuje zrušit možnost daňových odpočtů úroků z úvěrů na bydlení. Odpočty ale budou moci uplatňovat ještě kupující, kteří si pořídí nemovitost do prosince 2021. Kdo tedy v následujícím roce a půl koupí s využitím hypotéky, či úvěru ze stavebního spoření nemovitost, ušetří 4 % za daň a zároveň si úroky odečte z daní, což je mimořádně výhodná situace. Sledujeme, jak se vše vyvíjí a budeme Vás průběžně informovat.

Pozor na „podpojištění“

Ceny nemovitostí v posledních letech výrazně rostly. Doporučujeme proto aktualizovat starší smlouvy o pojištění nemovitosti a domácnosti, aby zohledňovaly i růst ceny. Vaše pojistka mohla před lety zcela vyhovovat, ale pokud jste ji neaktualizovali, je dobré ji prověřit. V případě škody na „podpojištěné“ nemovitosti pojišťovny nevyplatí dostatek peněz na opravu. Vaši smlouvu Vám rádi posoudíme, a případně nastavíme dle aktuálního stavu. Dost možná díky tomu i ušetříte.