Jak Vás může ohrozit podpojištění

Jak Vás může ohrozit podpojištění

Pokud vlastníte nemovitost, máte důvod k radosti, protože právě nyní hodnota bytů a domů dosahuje historicky nejvyšších hodnot. O to víc je zajímavější situace ve větších městech, kdy je nárůst hodnoty sice ještě vyšší, ale snadno se pak při vzniku škody na majetku může stát, že pojišťovny budou krátit plnění, kvůli tzv. podpojištění.

Mnoho lidí si svou nemovitost pojistí při jejím pořízení např. na částku 2 mil., ale v průběhu let může cena nemovitosti rapidně narůst. Řekněme, že nyní má Vaše nemovitost hodnotu 3 mil., ale jelikož jste si neaktualizovali pojistku, nezískáte od pojišťovny dostatek plnění v případě škody na majetku, a právě v tomto případě vzniká tzv.  podpojištění.

A jak se proti podpojištění bránit? Tady od nás máte čtyři tipy

  1. Najděte si pojišťovnu, která podpojištění neaplikuje
  2. Sjednejte si tzv. Indexaci, což znamená, že se Vám bude pojistná částka automaticky zvyšovat a tím zároveň i peníze, které byste získali při vyplácení škody tzn. pojistné
  3. Zjistěte si rozsah pojistného krytí pojištění celého bytového domu
  4. Pojistná částka nemovitosti má u bytové jednotky zpravidla odrážet tržní cenu a u domů jsou to náklady, které by musely být vynaloženy na postavení totožné novostavby

Nejdůležitější je nastavit částku tak, aby byl splněn hlavní účel a to je ochránit hodnotu Vašeho majetku. V těchto situacích je proto nejlepší, obrátit se na svého finančního poradce, který díky zkušenostem dokáže přibližně odhadnout vývoj a na základě toho vám pak efektivně nastaví pojistnou částku.