Akciové trhy dráždí čínský koronavirus

Akciové trhy dráždí čínský koronavirus

 Hlavní světové akciové indexy prudce ztrácejí. Nejsledovanější americký index S&P 500, sdružující pět stovek největších amerických společností, ztratil jen během pondělka a úterka přes sedm procent, a vymazal tak zisky, kterých dosáhl za tři měsíce růstu. Ve středu se pokles přeci jen zpomalil. Panika mezi lidmi ale roste a na webech se rojí až katastrofické scénáře dalšího vývoje. Co lze tedy očekávat?

 

Problémem, kterému čelíme, není pouze koronavirus. Akciové trhy byly po téměř třicetiprocentním růstu z předchozího roku mimořádně drahé. To je fakt, který sám o sobě činil možnou silnější korekci pravděpodobnou. A pak se objevil virus, který se stal katalyzátorem pro silnou korekci. Co s tím vším má dělat investor?

Základem je diverzifikovat investiční portfolio mezi několik vzájemně nesouvisejících aktiv. Zpravidla mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a zlato. Hodnota takových portfolií poklesla nyní mnohem méně a také na další pokles jsou zřejmě dobře připravena. Ostatní „nebojácní“ investoři si musí opět zvykat na to, že hodnoty akcií zkrátka čas od času silně kolísají. Ostatně tak, jak je to běžné na trzích.

Předpovědět další vývoj a dát univerzální radu je prakticky nemožné. Nevíme, jestli může virus stáhnout ekonomiky do recese a spustit tím výraznější, možná několikaletý pokles. Lidé by se měli spíše soustředit na své dlouhodobější cíle a investiční horizont. Je normální, že ceny akcií kolísají a jejich krátkodobý vývoj je pro dlouhodobějšího investora nezajímavý, až zcela irelevantní. Je-li koronavirus jen krátko - až střednědobou epizodou, pak se nic mimořádného neděje. Jedná-li se o dlouhodobější vývoj, pak nás čekají období nákupu ve slevách, která se v našem delším horizontu nutně pozitivně projeví. Důležitý je finanční plán a správně nastavené investiční portfolio.